Nazwy dla firm
baza wiedzy

Shell, czyli jak sklepik z antykami i muszlami morskimi stał się koncernem paliwowym.

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

Shell to znany na całym świecie brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny, który specjalizuje się w wydobywaniu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zajmuje się ich przesyłem, przetwórstwem,dystrybucją i sprzedażą. Obecnie koncern Shell jest drugim po ExxonMobil największym koncernem w branży petrochemicznej.


Historia firmy swój prapoczątek bierze od założonego niemalże 150 lat temu sklepiku z antykami i muszlami morskimi w Londynie. Do otwarcia owego sklepiku i importu muszli morskich z Dalekiego Wschodu skłoniła Marcusa Samuela panująca w drugiej połowie XIX wieku moda na egzotyczny wystrój wnętrz. Prowadzony przez  Marcusa Samuela biznes stworzy podstawy do   rozpoczęcia działalności importowo-eksportowej, również w innych branżach. O śmierci Marcusa Samuela firmę przejęli jego synowi -  Marcus Junior i Sam. Wraz z pojawieniem się na rynku  silnika spalinowego w 1886 roku gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na paliwo transportowe. Wówczas bracia Samuel postanowili wykorzystać swoje doświadczenie przewozowe i zlecili flocie statków parowych przewóz ropy naftowej. Ten ruch braci Samuel po prostu  zrewolucjonizował transport olejowy. Gdy Marcus Junior i Sam Samuel zauważyli jak duże zyski przynosi ich nowa działalność zarzucili prowadzenie sklepiku i zdecydowali się w 1897 r. rozpocząć działalność pod namingiem  Shell Transport and Trading Company. Etymologia nazwy związana jest z wcześniejszą działalnością, czyli sprzedażą muszli morskich (w jęz. ang. shell to muszla). Od początku istnienia firmy w projekcie logo firmy była muszla.

 

nazwa dla firmy paliwowej Źródło: pl.fotolia.com/

 

Ważnym wydarzeniem w historii Shell Transport and Trading Company było podjęcie kontaktu z holenderską firmą Royal Dutch Petroleum Company, która zajmowała się wydobyciem ropy naftowej na platformie ulokowanej na Sumatrze. W celu wzmocnienia pozycji rynkowej i uzyskania przewagi nad konkurencyjną w 1903 r. obie firmy postanowiły podjąć ściślejszą współpracę, a w  1907 r.  nastąpiła całkowita fuzja, w wyniku której powstało przedsiębiorstwo o nazwie Royal Dutch Shell Group. Nazwa dla firmy powstała z połączenia części nazw firm tworzących fuzję (Royal Dutch Petroleum Company i Shell Transport and Trading Company) oraz słowa „group”. Dzięki temu już w latach 20. XX wieku Shell zdobył pozycję lidera rynku petrochemicznego. Po II wojnie światowej Royal Dutch Shell Group rozszerzył swoją działalność na Amerykę Południową i Afrykę. Sytuacja firmy bardzo się osłabiła w związku kryzysem naftowym spowodowanym przez gwałtowny wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych, który wynikał z embarga krajów członkowskich OPEC nałożonego na USA. Handel olejami został dodatkowo utrudniony również przez wybuch wojny izraelsko-arabskiej w 1973 roku. Zdecydowanie kryzys wpłynął na załamanie rynku energetycznego. Ze względu na obniżenie dostaw z Bliskiego Wschodu Royal Dutch Shell Group rozpoczął organizację pól naftowych na Morzu Północnym. Z kolei rozpoczynając XXI wiek firma rozszerzyła działalność na Chiny i Rosję. W 2005 roku  rozwiązano dotychczasową strukturę korporacyjną Royal Dutch Shell Group i powstała nowa samodzielna firma Shell.

 

 

CIEKAWOSTKI:

  • Pierwszy zlecony przez braci Samuel rejs w celu pozyskania ropy naftowej odbył się tankowcem o nazwie Murex.
  • Firma nazywała się „Shell”, a każdy tankowiec barci Marcusa Juniora i Sama Samuelów transportujący naftę na Daleki Wschód nosił naming inspirowany nazwami różnych rodzajów muszli.
  • Niechlubnym wydarzeniem w historii firmy była próba zatopienia platformy naftowej "Brent Spar" w Morzu Północnym. Dzięki zorganizowanej w 1995 roku przez Greenpeace głośnej kampanii informacyjnej  wielu kierowców podjęło bojkot  stacji Shell, co  zmusiło firmę do zmiany planów. Prawdopodobnie dzięki interwencji Greenpeace świat uniknął katastrofy ekologicznej. Wydarzenie to zdecydowanie osłabiło wizerunek marki.
  • Shell zatrudnia koło 93 tysięcy pracowników w ponad 90 krajach.
  • Shell produkuje dziennie 3,1 miliony baryłek gazu i ropy naftowej
  • W 2009 roku działało 44 000 stacji paliw Shell na całym świecie
  • Firma Shell to największy inwestor w dziedzinie B+R sośród głównych koncernów naftowych. Np. w  2009 roku Shell przeznaczyła ok.1,2 mld. USD na badania naukowe i rozwój technologii w celu  otrzymania bardziej wydajnych paliw.

Oceń ten artykuł:

Agencja namingowa
Loga dla firm

Rejestracja znaków towarowych
Gotowe nazwy firm i produktów