Nazwy dla firm
baza wiedzy

Pomysły na logo firmy

Logo jest podstawowym elementem wchodzącym w skład identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. Co więcej, stanowi ono graficzne odzwierciedlenie nazwy, a tym samym wywiera pierwsze wrażenie wśród klientów. Skąd czerpać pomysły na logo dla firmy oraz o czym pamiętać przy jego tworzeniu? 


Identyfikacja wizualna firmy

Poprzez identyfikację wizualną należy rozumieć zestaw narzędzi, który ma na celu kreowanie wizerunku marki. Składa się on z wielu elementów, wśród których wyróżniamy: nazwę, wystrój wnętrz lokali, banery reklamowe, szata graficzna stron internetowych, wiodąca kolorystyka, a także logo. Aby identyfikacja wizualna była skuteczna, konieczne jest, aby wszystkie wymienione wyżej elementy podlegały jednej spójnej koncepcji. Jeżeli na przykład wybierzemy jako wiodący kolor zielony, to powinien się on konsekwentnie pojawiać we wszystkich omawianych elementach. Przy projektowaniu logo firmy powinniśmy zatem najpierw wziąć pod uwagę całościową koncepcję, aby móc świadomie działać dalej.


Typy logo

Tworzenie logo cechuje się dużą dowolnością i zależy przede wszystkim od pomysłu jego autorów, którymi najczęściej są wyspecjalizowani do tego graficy. Jednak nawet zlecając pracę nad logo profesjonaliście, powinno się podejść do tego świadomie i jasno określić swoje oczekiwania. Wyróżniamy następujące rodzaje logo:

  • Znak graficzny – jest to uniwersalny sposób tworzenia logo, nadający się dla niemalże każdej branży. Znak graficzny jest najczęściej abstrakcyjną formą graficzną stworzoną na potrzeby konkretnej firmy. Jego dużym atutem jest brak barier językowych, co świadczy o jego powszechności. Minusem natomiast jest wykorzystywanie go w początkowej fazie działalności przedsiębiorstwa, kiedy jego rozpoznawalność kształtuje się na dosyć niskim poziomie. W takim wypadku używanie dodatkowo nazwy firmy może okazać się niezbędne.Przykładem znaku graficznego jest np. znaczek Nike lub Apple.

pomysły na logo firmy

  • Emblemat – jest to rodzaj logo charakteryzujące się intensywnymi zdobieniami. Z reguły emblematy wykorzystywane są przez firmy chcące podkreślić prestiż swojej działalności. Emblematy cieszą się także powodzeniem wśród logo drużyn piłkarskich. Na taki typ logo zdecydowała się między innymi FC Barcelona.

 

pomysły na logo firmy

  • Logo z postacią – Obecnie jest to coraz bardziej powszechny pomysł na logo firmy. Cieszy się ono dużą popularnością z uwagi na to, że budzi duże zaufanie wśród odbiorców. Konsumenci bowiem o wiele szybciej identyfikują się z konkretną postacią niż z graficznym symbolem. Marki wykorzystujące w swoim logo postaci to między innymi Android i jego słynny robocik oraz chipsy Cheetos i ich tygrysek Chester.

pomysły na logo firmy

  • Logotyp – logotyp najłatwiej opisać jako graficzne odzwierciedlenie pełnego brzmienia nazwy. Jest to bardzo często wykorzystywany typ logo, z uwagi na jego dużą czytelność i jasny przekaz. Wykorzystują go takie światowe koncerny jak Coca-Cola, czy Samsung.

pomysły na logo firmy

  • Glif – składa się z pojedynczej litery lub znaku topograficznego. Traktowany jest często jako „skrót” pełnej wersji logo. Jego minimalistyczny charakter często umożliwia stosowanie go na przykład jako miniatur, tak jak robi to Facebook. 

 

pomysły na logo firmy


Pomysły na logo, które się nie sprawdzą

1. Zbyt skomplikowane grafiki – Dobre logo powinno być oryginalne i charakterystyczne, ale jak ze wszystkim i w tym wypadku należy zachować umiar. Zbyt skomplikowane zdobienia, dużo precyzyjnych elementów... wszystko to spowoduje, że twoje logo będzie mało czytelne.

2. Chwilowe trendy – Na rynku co chwila pojawia się jakaś nowa moda na tworzenie logo. Powinno się jednak pamiętać, że tworzenie logo to wybór na lata, więc nie warto sugerować się modą, która prędzej czy później przeminie.

3. Powtarzalność – Przepisem na dobre logo z całą pewnością jest jego niepowtarzalny charakter, dlatego przy tworzeniu nie powinno się korzystać  z obrazów stockowych zamieszczanych na przeznaczanych do tego stronach internetowych. Obrazy takie są bowiem powszechnie udostępniane, więc nie możemy liczyć, że wybrany obraz będzie na wyłączność. 


Podsumowując, dobre logo to podstawa identyfikacji wizualnej każdego przedsiębiorstwa. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby przy jego tworzeniu uniknąć podstawowych błędów. Jeżeli nie mamy bliżej określonego pomysłu na logo dla swojej firmy, powinniśmy skierować się z tym problemem do specjalistów, którzy na pewno zaproponują wiele rozwiązań.

Oceń ten artykuł:

Agencja namingowa
Loga dla firm

Rejestracja znaków towarowych
Gotowe nazwy firm i produktów